Tiernatori opiskelijoiden ideoimana

Kokoperheen Joulutori somistetaan opiskelijavoimin

OSAO Kempele puutarha-alan opiskelijat rakentavat jouluisen somistuksen Tiernatorille, Oulun Rotuaarille. Tiernatorilla on jouluisia myyntikojuja, joista voit ostaa paikallisia käsitöitä ja herkkuja. Luvassa myös paljon ohjelmaa koko perheelle. OSAO:n opiskelijat koristelivat Tiernatorin ensimmäisen kerran viime vuonna ja hyvä palautteen ansioista koristelu toteutetaan samaan henkeen.  Viimevuotiseen tapaan koristelista löytyy pusupenkkejä, selfiesydämiä ja näyttävä lavankoristelu. Tiernatori järjestetään Oulun Rotuaarilla 13.-22.12.

Uutuutena Joulupukin valtaistuin

Tulevaan Tiernatoriin rakennetaan ”Joulupukin valtaistuin”, josta järjestetään suunnittelukilpailu puutarha-alan opiskelijoille. Voittaja julkaistaan kilpailun päätyttyä. Joulupukin valtaistuin tulee varmasti olemaan joulun kuvatuimpia kohteita.

 

 

Tiernatorin toteutus osaksi floristimestariopintoja

Floristimestariopiskelija Kati Juvanin yhteen tutkinnonosaan kuuluu asiantuntijana toimiminen, jonka hän suorittaa Tiernatori projektin kautta. Kati ohjaa Tiernatori -projektin suunnittelusta toteutukseen. Katin tehtävänä on koordinoida Tiernatorin rakentaminen ja hankkia tarvittavat yhteistyökumppanit projektin toteutukseen. Somistuksia rakentavat puutarha-alan opiskelijat.