Floristimestarit kierräysmateriaalien kimpussa

Kierrätystä kukkien keinoin

Mitä tapahtuu, kun villit floristimestariopiskelijat vapautetaan kierrätyskeskukseen ja annetaan heille vapaat kädet valita materiaalia, josta heidän on tarkoitus jalostaa kukkasidontatyö. Floristimestareiden tehtävänä on luoda valitsemastaan kierrätysmateriaalista uniikki desingtyö. Tällaisen työn lähtökohta voi olla esineen luonne, muoto, väri tai vaikkapa se, että esinettä tai esineitä muokataan ihan uudenlaiseksi tuotteeksi. Kukat ovat lähtökohtaisesti kierrätettäviä ja kun niihin liitetään täysin uudenlainen muoto tai materiaali, joka on käynyt aiemmin hyödyttömäksi käyttäjälleen, niin tämän liitosta voidaan saada mielenkiintoisia kombinaatioita aikaiseksi. Alla olevassa kuvassa on kaikki ne materiaalit, joista on tarkoitus luoda uniikki kukkasidontatyö. Nähtäväksi jää, millaisia luomuksia mestariopiskelijat saavat kierrätystavaroista aikaiseksi.